Infolinia: 226 145 039 Zapytaj o produkt Kontakt serwis: 226 145 039 info@usmot.pl REZERWUJ STANOWISKO!

Sklep: 226 145 039Serwis: 226 145 039

REZERWUJ STANOWISKO!
Zasada działania opony zimowej 0

Zasada działania opony zimowej.

Warto zapamiętać: w przypadku opon okres zimowy rozpoczyna się w temperaturze blisko
7°C.

Uwarunkowania podczas poruszania się samochodem w okresie zimowym okazują się różnorodne (drogi mogą być suche, wilgotne, mokre lub ośnieżone). Jednego z pewnością można być pewnym, iż nawierzchnia dróg stale pozostaje zimna. Podczas zimy niezawodność opon letnich maleje, w odróżnieniu do opon zimowych, dlatego wymiana opon dostosowanych do okresu letniego na takie, które są dostosowane do warunków panujących jest konieczna z uwagi na bezpieczeństwo. Poza zwykle spotykanymi warunkami poruszania się po drogach zimą, to znaczy mokrej powierzchni dróg, kiedy to ukształtowanie bieżnika opony ma kluczowe znaczenie (zagęszczenie wgłębień, postać oraz ukierunkowanie poszczególnych części urzeźbienia bieżników, ilość lameli). Ponadto zimą pojawiają się też sytuacje skrajnie skomplikowane (wysoka warstwa śniegu, duża ilość ubitego śniegu czy też warstwa lodu/gołoledzi). Zagwarantowanie bardzo dobrej przyczepności przy takiego rodzaju podłożach zobowiązuje do wykorzystania serii różnorodnych oraz skrupulatnie dobranych parametrów pracy opon zimowych.

PRZYCZEPNOŚĆ OPONY DO DROGI ZIMĄ

Parametry pracy opon zimowych

Zakleszczanie się.
Bieżniki opon zimowych odciskają się na warstwie śnieżnej, za sprawą czego pojawia się zjawisko zakleszczania opon wraz z powierzchnią pokrytą śniegiem. Przy uzyskaniu takiego typu efektu musi zostać spełnionych parę kryteriów, na przykład ukierunkowane urzeźbienie bieżnika, znaczna liczba brzegów, klocki wyprodukowane z odpowiednio dobranej mieszaniny gumy oraz znaczne zagęszczenie lameli.

Pazur
Do powstawania efektu pazura przyczyniają się same lamele. Funkcjonują one podobnie jak setki niewielkich części przyczepiających się do nawierzchni. Niezawodność takiego zjawiska wzrasta wraz z liczbą lameli oraz z dokładnością wykonania rzeźby.

Styk opony z nawierzchnią
Wraz ze wzrostem powierzchni stykania się opon z powierzchnią drogi, poprawia się przyczepność. Ma to wyjątkowo mocne znaczenie przy nawierzchniach, która są bardzo mocno oblodzone. Mieszanka gumy Wiąże się z recepturą mieszaniny gumy w bieżnikach opon. Koniecznością jest, by mieszanka ta zachowała dobrą rozciągliwość oraz była niezawodna przy temperaturze mniejszej niż 7°C. Odpowiednia przyczepność gumowej mieszkanki, z której produkuje się opony zimowe, otrzymuje się poprzez dodanie krzemionki.

Efektywność mechanizmów opony w funkcji nawierzchni zimowej

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl